Objavte novú turistickú atrakciu: Rozhľadňa Golianovo

Rozhľadňa Golianovo Zdroj: NSK

Na začiatku jari 2024 pribudla na slovenskej turistickej mape nová perla – Rozhľadňa Golianovo. Táto impozantná stavba sa nachádza pri obci Golianovo, pozdĺž cyklistického chodníka spájajúceho Nitra a Vráble.

Architektonické zvláštnosti a umiestnenie

Rozhľadňa zaujme nielen svojou výškou 22 metrov, ale aj unikátnym architektonickým riešením. Drevená konštrukcia podporená štyrmi železo-betónovými nosníkmi a oceľové točené schodisko poskytujú rozhľadni charakteristický vzhľad. Umiestnená je na hraniciach obcí Malý Cetín a Golianovo, v blízkosti rybníka Golianovo, čo jej dodáva na idylickej atmosfére.

Výhľady, ktoré zaujmú

Z dvoch vyhliadkových plošín, umiestnených vo výškach 9 a 19 metrov, sa naskytá panoráma, ktorá pri dobrých poveternostných podmienkach siaha až k hraniciam Maďarska. Vrcholová plošina chránená plechovou strechou je ideálnym miestom na oddych a pohľad na okolitú krajinu.

Rozhľadňa Golianovo Zdroj: NSK
Rozhľadňa Golianovo Zdroj: NSK

Architekt a realizácia projektu

Projektovala rozhľadňu osobnosť slovenskej architektúry Ing. Arch. Peter Mizia. Stavba, ktorá začala v novembri 2022 a bola dokončená o rok neskôr, je financovaná z rozpočtu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Informácie pre návštevníkov

Rozhľadňa je prístupná verejnosti celoročne a vstup na ňu je bezplatný. Je ideálnym miestom na výlet s rodinou alebo priateľmi. Pre tých, ktorí by ju radi navštívili autom, sú pri rozhľadni pripravené parkovacie miesta. Nezabudnite však dodržiavať návštevný poriadok a platné odporúčania pre bezpečný vstup, najmä vo vyhrocených poveternostných podmienkach.

Rozhľadňa Golianovo Zdroj: NSK
Rozhľadňa Golianovo Zdroj: NSK

Ďalšie možnosti objavovania okolia

Ak vás zaujme návšteva Rozhľadne Golianovo, nezanedbajte príležitosť objaviť aj ďalšie atrakcie v okolí. Blízke vinohrady, ďalšie rozhľadne a krásy Nitrianskeho kraja vám ponúkajú množstvo možností, ako stráviť aktívne a zároveň príjemne svoj voľný čas.

Rozhľadňa Golianovo tak predstavuje významný prínos pre turistiku a stáva sa neodmysliteľnou súčasťou krajinnej panorámy. Nechajte sa pozvať na miesto, kde história a moderná architektúra idú ruka v ruke s nádhernými výhľadmi.

Rozhľadňa Golianovo Zdroj: NSK
Rozhľadňa Golianovo Zdroj: NSK