Rozhľadňa Urmince

Rozhľadňa Urmince

Obec Urmince sa môže pochváliť vyhliadkovou vežou, ktorá bola postavená pri príležitosti 860. výročia prvej písomnej zmienky o obci v roku 2016. Rozhľadňa sa týči na kopci Viecha a ponúka krásne výhľady na okolité regióny.

Dôvody pre výstavbu rozhľadne

K vybudovaniu rozhľadne viedlo obec viacero podnetov. V minulosti na kopci Viecha stál triangulačný bod, ktorý slúžil na signalizovanie na veľké vzdialenosti. Okrem toho mal barón Stummer záujem postaviť na tomto mieste kostol a veľký záujem prejavili aj turisti a poľovníci.

Rozhľadňa Urmince
Rozhľadňa Urmince

Popis rozhľadne

Rozhľadňa Urmince je symbolickou vstupnou bránou do regiónu Horná Nitra, ktorý tvoria okresy Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Partizánske a Prievidza. Stavba s celkovou výškou približne 11,5 m má dve vyhliadkové plošiny a je ukončená dvojkrížom. Súčasťou rozhľadne je aj prístrešok so stolmi a lavicami.

Výhľady z rozhľadne

Z druhej vyhliadkovej plošiny vo výške 5,75 m, na ktorú vedie 23 schodov, sa návštevníkom naskytajú nádherné pohľady na okolité regióny. Na juhu možno vidieť Podunajskú rovinu, na juhozápade až severozápade sa rozprestiera Považský Inovec, na severe Strážovské vrchy a na juhovýchode až severovýchode pohorie Tribeč. Za dobrého počasia je dokonca možné dovidieť až do Prievidze.

Rozhľadňa Urmince
Rozhľadňa Urmince

Dostupnosť a občerstvenie

Do obce Urmince premávajú autobusové spoje z Topoľčian a parkovať je možné priamo v obci alebo pri rozhľadni. Najbližšie občerstvenie sa nachádza v obci Urmince.

Rozhľadňa Urmince je skvelým miestom pre turistov

Rozhľadňa Urmince je nielen skvelým miestom pre turistov, ktorí chcú obdivovať krásy okolitej prírody, ale aj symbolom bohatej histórie obce. Vďaka svojej polohe a architektúre, ktorá pripomína chrám, sa stala neprehliadnuteľnou dominantou regiónu.

Rozhľadňa Urmince