Vodný mlyn Bohunice

Vodný mlyn Bohunice

Spoznajte tradície mlynárstva v malebnom prostredí Štampošskej doliny. Vodný mlyn Bohunice, vysunutá expozícia Tekovského múzea, sa nachádza pri potoku Sikenica, približne 2 km od dedinky Bohunice. Táto mlynárska usadlosť mlynára Pavla Turčana je technickou pamiatkou a pre verejnosť bola sprístupnená po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 1978.

Špeciálny typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon

Bohunický vodný mlyn predstavuje špeciálny typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon. Mlecie zariadenie bolo zmodernizované a v roku 1938 bola do mlyna zavedená aj elektrina. V mlyne je zriadené múzeum, kde sa návštevníci môžu oboznámiť s jeho pôvodným fungovaním.

Vodný mlyn Bohunice
Vodný mlyn Bohunice

Tri funkčné časti mlyna

Budova mlyna je rozdelená na tri funkčné časti. Obytná časť pozostáva z izby, kuchyne, komory a pivnice. Je zariadená dobovým nábytkom a inventárom, ktorý reprezentuje spôsob bývania majetnej remeselníckej vrstvy dedinského obyvateľstva v prvej polovici 20. storočia. Druhú časť tvorila maštaľ, dnes slúžiaca ako prevádzková miestnosť. Tretiu, odlišnú časť, tvorí mlynica a kolesovňa s vertikálnym členením.

Zaujímavosti a služby mlyna

Prehliadky expozície vodného mlyna sú možné aj s lektorským výkladom. Okrem toho múzeum ponúka možnosť vyučovacích hodín, predaj publikácií, propagačného materiálu a suvenírov. Zaujímavosťou mlyna sú aj netopiere, ktoré sa cez deň schovávajú v technickej miestnosti. Na pamiatku si návštevníci môžu zakúpiť chutné vínko, medovinu či liečivú masť.

Vodný mlyn Bohunice
Vodný mlyn Bohunice

Praktické informácie

Otváracia doba je v piatok, sobotu a nedeľu od 10.00 do 18.00 h plus obedná prestávka od 12.00 – 12.45 h. Vstupné pre dospelých je 2 €, pre deti a dôchodcov 1 €. Parkovanie pri mlyne je zadarmo. Pre skupinové vstupy mimo otváracích hodín (min. 20 osôb) je potrebné vopred nahlásiť návštevu na sekretariáte Tekovského múzea alebo u lektorky vysunutej expozície.

Spoznajte kúsok histórie a tradície mlynárstva v malebnom prostredí Štampošskej doliny. Navštívte vodný mlyn Bohunice a nechajte sa očariť atmosférou tohto jedinečného miesta.

Vodný mlyn Bohunice