Kostol sv. Michala, Dražovce

Kostol sv. Michala, Dražovce

Kostol sv. Michala v mestskej časti Nitry Dražovce sa nachádza na vápencovom brale na mieste starého románskeho hradiska, ktoré je čiastočne viditeľné v hornej časti vŕšku.

Kostol je románsky, pochádza z 11. storočia, ale predpokladá sa starší základ, a patrí medzi najstaršie sakrálne stavby na Slovensku. Z najstaršieho kostola sa zachovali základy a časti muriva. Pôvodný kostol nemal vežu a svätyňa vzadu mala podkovoviťý tvar. Bol zničený a na jeho základoch bol postavený nový kostol, ktorý bol viackrát prestavaný až do dnešnej podoby.

Táto jednoloďová stavba bola vybudovaná z kameňa a tehál. Má obdĺžnikový pôdorys s polkruhovou svätyňou a murovanou ihlanovou vežou.

Zaujímavosťou je, že dlažba kostolíka bola kedysi asi meter pod úrovňou terénu a do kostola sa vchádzalo schodmi. Postupnou prestavbou sa však tento rozdiel vyrovnal. Po roku 1200 bola vo vnútri kostola vystavaná aj tzv. zemepánska empora – tribúna v zadnej časti lode.

Väčšie úpravy kostolíka prebehli koncom 18. storočia

Väčšie úpravy kostolíka prebehli koncom 18. storočia, kedy boli nadstavené obvodové múry, vymenené okná a oltár. Na kostole bolo identifikovaných celkovo 10 stavebných fáz. Pri vyskúme nárožia kostola boli objavené zvyšky malty, ktorá by mohla byť z 9. storočia.

V roku 1803 bol v obci postavený nový kostol a tým stratil kostolík svoj význam, konali sa tu len príležitostne omše. Osud kostolíka bol ohrozený, keď sa začala stavať železničná trať a kameň sa ťažil z kopca, na ktorom stál. Ťažbe mal padnúť za obeť aj kostolík, zabránili tomu protesty miestnych obyvateľov.

Archeologický výskum priniesol objav hrobov

V okolí kostola bolo archeologických výskum v rokoch 1989 až 1997 objavené pohrebisko. Pochovávalo sa tu od 11. do 17. storočia. Odkrytých bolo do 400 hrobov, niektoré s výbavou (mince, ozdoby, súčasti odevu). Keďže podložie tvorí skala, hroby boli pomerne plytké a podľa vtedajších zvykov boli telá mŕtvych zakryté kameninou alebo kamennou platňou.

Spolu s ďalšími románskymi stavbami bol dražovský kostolík vyobrazený aj na prvých eurových známkach, vydaných 2. januára 2009. Tu je však stavba zachytená v zdeformovanej podobe, kvôli efektu tzv. zbiehania línií, ktorý sa prejavuje na fotkách.

Kostol sv. Michala v Dražovciach využili filmári j hudobníci

Úžasnú atmosféru miesta využili viackrát aj filmári. Pri kostolíku sa natáčali niektoré scény známeho historického filmu F. Vláčila Markéta Lazarová a taktiež filmov Adam Šangala, Javor a Juliana,  film Tacho či Lásku na vlásku.

Výnimočnú polohu kostolíka využili pre natáčanie svojich videoklipov napr. skupiny Tublatanka a Gladiátor.

Kostolík je dostupný po miernom výstupe z Dražoviec, mestskej časti Nitry. Do mestskej časti Dražovce premáva linka MHD. Stavba stojí na voľne  dostupnom mieste.

Kostolík nie je stále otvorený, návštevu interiéru je potrebné dohodnúť s Farským úradom Dražovce, tel. 00421 37 656 21 09, e-mail: fara-drazovce@nrb.sk

Zdroj: https://www.nitra.eu/9024/kostol-sv-michala-archanjela-drazovce