Zobor, Nitra

Zobor, Nitra

Zobor, vrch týčiaci sa nad mestom Nitra, je neprehliadnuteľnou dominantou a obľúbeným turistickým cieľom. S nadmorskou výškou 587 m n.m. je ideálnym miestom pre výlet celej rodiny. Vďaka množstvu turistických chodníkov a zaujímavostiam v okolí láka návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia.

Histórie a zaujímavosti

Zobor má bohatú históriu siahajúcu až do doby bronzovej, kedy tu bolo vybudované významné hradisko. V 11. storočí tu stál benediktínsky kláštor. Zaujímavosťou je aj nefunkčná lanovka, ktorá premávala od roku 1970.

Počas výstupu môžete obdivovať Svoradov prameň, voľne prístupnú Svoradovu jaskyňu, vzácnu Zoborskú lesostep a pri pyramíde Miléniový pamätník.

Zobor, Nitra
Zobor, Nitra

Zoborská lesostep a vrch Pyramída

Chodník prechádza cez prírodnú rezerváciu Zoborská lesostep s najvyšším 5. stupňom ochrany prírody. Rastie tu mnoho vzácnych rastlín. Náučný chodník vás prevedie okolo hradiska až k najkrajšej časti Pyramída (554 m n. m.), kde sa nachádza aj TV vysielač. Odtiaľto sa vám naskytne nádherný výhľad na mesto Nitra a jeho okolie.

Poloha a prístup

Zobor sa nachádza v najjužnejšom podcelku pohoria Tribeč. Na vrchol sa dá dostať po turistických chodníkoch z viacerých smerov – z mesta Nitra po zelenej značke, z obce Žirany po modrej značke či z mestskej časti Nitry – Dražovce po modrej značke

Zobor, Nitra
Zobor, Nitra

Výstup na Zobor

Odporúčame jednoduchý výstup z Nitry od liečebného ústavu po náučnom chodníku Zoborské vrchy. Celkový čas výstupu je do 1 hod. Cestou určite neminiete Svoradov prameň a odbočku na Svoradovu jaskyňu.

Alternatívne výstupy sú z Nitry, lokalita Podhájska cesta po modrej značke (45 min.) alebo z mestskej časti Dražovce po modrej značke okolo Dražovského kostolíka (do 2 hod.).

Tipy na výlety v okolí

V blízkosti Zobora sa oplatí navštíviť Dražovský kostolík alebo pokračovať po hrebeni na Žibricu. V pohorí Tríbeč odporúčame Oponický hrad alebo Hrad Hrušov pri obci Skýcov. Od septembra 2022 sú na Zobore sprístupnené aj nové Via ferraty.

Zobor, Nitra

Zobor je skvelým miestom pre výlet i turistiku

Zobor je skvelým miestom pre jednodňový výlet i náročnejšiu turistiku. Vďaka svojej polohe, histórii a okolitej prírode má čo ponúknuť každému návštevníkovi. Vydajte sa zdolať tento majestátny vrch a užite si nádherné výhľady na Nitru a jej okolie.